Ignacy Pinkas, Nad Dźwiną

olej, tektura

Ignacy Pinkas (1888–1935)- polski malarz, legionista. Urodził się w Jaśle, w rodzinie pochodzenia czeskiego. Przez dwa i pół roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Stanisława Dębickiego i Jacka Malczewskiego (przypuszczalnie jako wolny słuchacz, gdyż nie jest wymieniony w spisach uczniów).  Malował techniką olejną, akwarelową i pastelami. Tworzył także rysunki i grafiki. W okresie służby w Legionach Ignacy Pinkas wykonywał  portrety żołnierzy, malował okopy, ziemianki, konie u wodopoju. Był m.in. autorem całopostaciowego wizerunku Józefa Piłsudskiego. Poza tym dokumentował życie codzienne legionistów, malował sceny batalistyczne.
Po okresie legionów artysta skupił się na malarstwie pejzażowym, uwieczniając m.in. zabytki odwiedzanych przez siebie miast. Malował Wilno, Pragę, Lwów, Warszawę, Kraków. Innymi motywami malarstwa Ignacego Pinkasa były portrety, czasami martwe natury z kwiatami oraz obrazy o charakterze religijnym.
Prezentowana praca, przedstawiająca zimowy pejzaż z zamarznięta rzeką Dźwiną namalowana została w technice olejnej, w 1920 roku.

  • wysokość   71 cm
  • szerokość   99 cm