Galeria Ars Antiqua

Naprawa ceramiki; porcelany i fajansu

Kolekcjonując wyroby porcelanowe, wcześniej czy później spotkają się Państwo z koniecznością  naprawy, dawnych lub obecnych, uszkodzeń. Delikatność i kruchość materiału powoduje, że uszkodzenia te zdarzają się każdemu z nas...

Jeżeli przytrafi się to przedmiotowi rzadkiemu i cennemu, lub takiemu do którego macie Państwo sentyment, możemy go dla Was naprawić.

Często właściciel sam próbuje posklejać rozbitą figurkę czy filiżankę, przy użyciu ogólnodostępnych klejów. Niestety, żaden z tych specyfików do tego się nie nadaje. Do uzyskania trwałego i zadowalającego efektu naprawy, wymagane są specjalnie dedykowane kleje i środki, nie mówiąc już o wiedzy. Czyszczenie, odwracanie skutków amatorskich napraw, uzupełnianie pęknięć, dorabianie brakujących elementów i malowanie jest procesem żmudnym i pracochłonnym. Jednak po jej zakończeniu, ślady napraw często są praktycznie niewidoczne.

Jak postępować po rozbiciu cennego przedmiotu?

Najpierw zbieramy dokładnie (nie zmiatamy) wszystkie nawet najmniejsze elementy uszkodzonego przedmiotu. Następnie zawijamy je np. w czystą ligninę. Zabezpieczy nas to nie tylko przed ich utratą, ale również zapobiegnie zabrudzeniu uszkodzonych powierzchni. A później zapraszamy do nas.